Psychoterapia Gestalt jest jednym z wiodących podejść w psychologii humanistycznej, uważanej za trzecią po psychoanalizie i behawioryzmie tradycję w psychologii. Teoria i praktyka terapii Gestalt, jak pisze Victor Chu* zawiera się w formule „Tu i Teraz – Ja i Ty”.
Pracując w nurcie Gestalt łączę trzy obszary funkcjonowania człowieka: Głowę, czyli przekonania, myśli i psychoedukację, Serce czyli obszar emocji i przeżywania oraz Ciało, czyli wszystko co ucieleśnione.
Dekalog Gestalt
To swoisty przepis na życie: życie w autentyczności, w zgodzie ze sobą, w byciu tu i teraz. Życie po gestaltowsku oznacza doświadczanie świata w całej jego różnorodności. Jest tu miejsce na Ja, na relację Ja-Ty, na tworzenie My, na przeżywanie radości i smutku, na świadomość, na zmianę, na decyzję o pozostaniu w tym co jest…
Autorem Dekalog Gestalt jest Claudio Naranjo, znany terapeuta Gestalt, psychiatra i jeden z uczniów Fritza Perlsa, uznawanego za ojca Gestaltu.
Żyj teraz – zwracaj uwagą bardziej na teraźniejszość, niż przeszłość i przyszłość.
Żyj tutaj – zajmij się tym, co jest obecne, a nie tym, czego nie ma.
Przestań sobie wyobrażać – doświadczaj tego, co rzeczywiste.
Przestań niepotrzebnie myśleć – zamiast tego patrz i smakuj.
Wyrażaj siebie – nie manipuluj, nie tłumacz, nie uzasadniaj, nie osądzaj.
Poddaj się przeżywaniu nieprzyjemności i bólu, tak jak poddajesz sie przeżywaniu przyjemności. Nie ograniczaj swojej świadomości.
Nie akceptuj żadnego „powinienieś” z wyjątkiem tego, co naprawdę Twoje.
Weź pełną odpowiedzialność za swoje czyny, uczucia i myśli.
Poddaj sie temu jaki jesteś. Nie udawaj kogoś innego.
Bądź sobą i pozwól być sobą innym.
*Victor Chu, Psychoterapia Gestalt, Łódź 2017, przełożyły Sława Lisiecka i Alicja Wilkołazka